Członkowie Koła

RZYMSKI  Grzegorz

Urodzony w 1964 roku. Wieloletni instruktor ZHP  w stopniu harcmistrza. Komendant Hufca ZHP w Pile. Działacz społeczny na terenie miasta Piły. Aktywny organizator  uroczystości rocznicowych. Odznaczony m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005), Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Krzyżem „Za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”(2009), Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” (2016), Medalem im. Dr Henryka Jordana (2015) oraz Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI” (2015). Członek Koła od 1 grudnia 1994 roku. Posiada leg. nr 1108. Mieszka w Pile.

SADKOWSKI  Andrzej

Urodzony 27 sierpnia 1959 roku. Instruktor ZHP w stopniu harcmistrza, był komendantem szczepu, komendantem hufca, kierownikiem wydziału w Komendzie Chorągwi Pilskiej ZHP. Emerytowany nauczyciel historii. Twórca i wieloletni opiekun Młodzieżowego Klubu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gimnazjum nr 4 w Pile – aktualnie nieistniejącego w związku z likwidacją gimnazjów. Współzałożyciel (w 2006 r.) i prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Pile, uhonorowany  nagrodą Prezydenta Miasta Piły SYRIUSZE 2016.  Od 1974 roku członek Polskiego Związku Wędkarskiego, aktualnie członek Okręgowej Komisji ds. Młodzieży. Członek Koła nr 9 TPPW od dnia 6 marca 2006 r, aktualnie wiceprezes koła ds. organizacyjnych. Odznaczony i wyróżniony  m. in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Pilskiego, Odznaką za Zasługi dla Okręgu nadnoteckiego PZW, Srebrną i Złotą Odznaką PZW za Zasługi dla Wędkarstwa Polskiego, Medalem za Zasługi Dla Rozwoju Wędkarstwa, Odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI”. Członek Koła od 6 marca 2006 roku. Posiada leg. nr 1784. Mieszka w Pile.

SKRZYŃSKA  Mariola

Urodzona w 1963 roku w Pile. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, mgr polonistyki. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. W latach 2011 – 2017 była dyrektorem Gimnazjum nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pile. Od roku 2013 szkoła sprawowała opiekę nad sztandarem Koła Nr 9  TPPW 1918-1919. Gimnazjum do swoich działań wychowawczych włączyło tematykę powstania wielkopolskiego, nawiązało współpracę z rodzinami powstańczymi. Wyróżniona m.in.: Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI” w 2019 roku. Członek Koła od 13 grudnia 2013  roku. Posiada leg. nr 1792. Mieszka w Pile.

SKRZYPCZAK  Jarogniew

Urodzony w 1933 roku w Międzychodzie. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr prawa. Od 1956 roku do emerytury pracował jako prokurator w Wałczu, Pile i Poznaniu. Działacz społeczny i sportowy. Udzielał się w ZPPP, TWP, Ogrodach Działkowych, Klubie Sportowym WTS „Orzeł w Wałczu, federacjach sportowych w Koszalinie i Pile. Ojciec Michał Skrzypczak urodzony 17 września 1888 roku w rodzinie  chłopskiej w Golinie k. Jarocina był działaczem niepodległościowym w zaborze pruskim. W listopadzie 1918 roku po powrocie z armii pruskiej, działał w Radzie Robotniczo – Żołnierskiej i Straży Ludowej we Wronkach. Uczestniczył w walkach powstańczych we Wronkach i na linii frontowej Miały – Wronki. W latach 1920 – 28 był Wójtem w Dusznikach, a od 1928  do 1939 roku był Burmistrzem Międzychodu. Zamordowany przez hitlerowców w obozie przejściowym  w Skwierzynie w styczniu 1940 roku. W Międzychodzie znajduje się Park im. Michała Skrzypczaka z posadzonym przez wnuka Aleksandra Wojtanka dębem „Michał”. Do Muzeum Regionalnego w Międzychodzie Jarogniew przekazał zachowane w rodzinie oryginalne dokumenty ojca z lat 1919 – 1932. Do zbudowanego w Skwierzynie pomnika zamęczonych tam powstańców wielkopolskich dołożył cegiełkę i wraz z rodziną w 2019 roku złożył wiązankę kwiatów. Współfinansował wydany w Międzychodzie tomik wierszy siostry Wiesławy Lis z obszerną biografią ojca i zdjęciami z lat 30 ubiegłego wieku. Za długoletnią pracę i działalność społeczną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, wieloma odznaczeniami resortowymi, regionalnymi i organizacyjnymi. W 2019 roku odznaczony przez Zarząd Główny TPPW w Poznaniu Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI”. Członek Koła  od 15 listopada 1999 roku. (leg. nr 1110). Pełnił przez wiele lat (do 2019 roku) funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zmarł 26 września 2023 roku.

SOBIERAJ  Grażyna

Urodzona  w 1948 roku. Wnuczka Powstańca Wielkopolskiego i Strażnika Granicznego (w Jeziorkach k/Piły) sierżanta Józefa      Marciniaka (1896-1940), zamordowanego w Twerze a pochowanego w Miednoje. Właściciel firmy „Grapil”.  Sponsor wydawnictw o tematyce powstańczej. Wielokrotnie wyróżniana. Posiadacz Honorowego Tytułu „Zasłużona dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica” w Pile. Odznaczona m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2012), Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI” oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Członek Koła od 16 lutego 2019 roku. Posiada leg. nr 2749.

SOWA  Barbara

Urodzona w 1955 roku. Absolwentka Wydziału Wiertniczo-Naftowego  Akademii  Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku (kierunek pedagogika) oraz studiów podyplomowych z zakresu przedsiębiorczości w PWSZ w Kaliszu. Wieloletni pracownik w Poszukiwaniach Nafty i Gazu w Pile oraz w Zespole Szkół Górnictwa Naftowego w Pile (nauczyciel geologii, przedmiotów zawodowych i przedsiębiorczości). Założycielka pierwszej w Pile Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej Pracowników Oświaty i Wychowania. Jej dziadkiem był powstaniec wielkopolski płk Kazimierz Zygmunt Rybicki. Matka dwojga dzieci. Doczekała się trojga wnuków. Członek Koła od 23 listopada 2015 roku. Posiada leg. nr 2742. Mieszka w Pile.

SOWA   Grzegorz

Urodzony w 1954 roku w Nakle nad Notecią. Absolwent  Wydziału Wiertniczo-Naftowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Inżynier wiertnik, elektronik, informatyk, pedagog. Długoletni pracownik Górnictwa Naftowego. W latach 1979-1992 nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Górnictwa Naftowego  w Pile. Twórca pierwszej w ówczesnym woj. pilskim szkolnej pracowni komputerowej oraz jednej z nielicznych w kraju szkolnej telewizji kablowej. Od 1994 roku pracował w Zakładzie Poszukiwań Naftowych  w Pile (obecnie Exalo Drilling S.A.), gdzie jak szef działu IT wprowadzał najnowsze technologie informatyczne i satelitarne. Posiada stopień Inżyniera Górniczego I stopnia. Pasjonat astronautyki. Odwiedził większość cywilnych ośrodków kosmicznych NASA w USA. Jego dziadek ze strony żony, płk Kazimierz Zygmunt Rybicki, był powstańcem wielkopolskim. Żonaty, ojciec dwojga dzieci. Doczekał się trojga wnuków. Członek Koła od 23 listopada 2015 roku. Posiada leg. nr 2743. Mieszka w Pile. Jest autorem i administratorem strony internetowej Koła.

STRÓŻYŃSKI  Jacek

Urodzony w 1947 roku. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Instytutu Wyższej Kultury Religijnej przy KUL, mgr historii, archiwista.  Wieloletni pracownik PAX a od 1993 Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Działacz katolicki. Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego kwartalnika „Zycie i Myśl”.  Działacz Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Jako historyk przejawia od wielu lat zainteresowanie przebiegiem walk w Powstaniu Wielkopolskim.  Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Członek Koła od 3 maja 2005 roku.  Posiada leg. nr 1111.

SZUTKOWSKI Lucjan

 Urodził się 3 stycznia 1951 r. w Rakoniewicach (woj. wielkopolskie). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile kontynuował studia na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu (ukończył  w 1974 r.). W 1984 r. ukończył C.P.KKAP  w Warszawie. W minionych latach pracował na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej, miedzy innymi w Ostrowie Wlkp., Nowych Skalmierzycach, Okonku, Pile i Złotowie. Od 1999 roku pracuje w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Pile jako Prezes Zarządu. Zajmował się działalnością TPPW  z uwagi na żywe w rodzinie tradycje związane z Powstaniem Wielkopolskim. Jest członkiem koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 od 28 maja 2010 roku (legitymacja  nr 1793). Mieszka w Pile.

ŚNIOSZEK  Jan

Urodzony w 1933 roku w Dziembowie. Absolwent Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie. Nauczyciel, zastępca Gminnego Dyrektora Szkół w Ujściu. Pracownik państwowy, Wicewojewoda Pilski. Tradycje walk niepodległościowych wyniósł z domu rodzinnego. Brat ojca i siostry walczyli w Legionach, a brat  matki – Stanisław Gapiński walczył w szeregach powstańczych. Również dziadek żony – Ignacy Jessa uczestniczył w walkach powstańczych, głównie pod Walkowicami. Silnie związany z działaniami  historyczno-patriotycznymi na terenie Ujścia. Członek grupy inicjatywnej powstania Koła TPPW w Pile   w 1994 roku. W dniu 1 grudnia 1994 roku podpisał deklarację wstąpienia do Koła   i został wybrany wiceprezesem-kronikarzem Koła. Posiada leg. nr 1112. W 2015 roku został mu nadany tytuł Honorowy Członek Zarządu Koła. Odznaczony m.in. Odznaką Honorową „WIERNI  TRADYCJI”. Zmarł 8 grudnia 2021 roku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Pile, kwat.3/B-2-18.