Dnia 28 lutego 2025 r., w galerii Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej L-W odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze naszego Koła. Zebrani wysłuchali sprawozdania z działalności Koła i Zarządu przedstawionego przez prezesa, Krzysztofa Wyrwę; sprawozdania z działalności finansowej Koła przedstawione przez skarbniczkę, Marlenę Krzemińską oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Koła, które w imieniu przewodniczącego przedstawił członek KR, Franciszek Dykrzak. Sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie w głosowaniu jawnym.
W szeregi stowarzyszenia i zarazem naszego Koła zostali przyjęci nowi członkowie – Ewa Jasnosz, Joanna Piotrowska, Jacek Bogusławski, Piotr Holc, Maciej Sarnowski, Paweł Kiełczewski oraz Franciszek Mrotek.
W dyskusji przedstawione zostały m.in. informacje o ubiegłorocznej wycieczce członków Koła do Ostrzeszowa i Mikstatu, miejsc związanych z pierwszym prezydentem Piły; o konkursie dla młodzieży szkolnej „1 z 10”, który ze względu na niska frekwencję został przełożony na kwiecień 2025 r.
Za główny cel działań Zarządu i Prezesa Koła na 2025 rok przyjęto doprowadzenie do rewitalizacji skweru 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i znajdującego się tam pamiątkowego obelisku. Sugerowano również działania na rzecz odnowienia powstańczych murali w mieście (wyjaśnić kto to może zrobić). Przyjęto też propozycję zorganizowania w roku 2025 kolejnej wycieczki historyczno-krajoznawczej do Wiejskiej Izby Pamięci w Mirosławiu (poświęcona lokalnym uczestnikom Powstania Wielkopolskiego) oraz do Budzynia (wzgórze Okręglik, miejsce potyczki powstańczej i zdobycia niemieckiego samochodu pancernego, Muzeum Ziemi Budzyńskiej).
Kolega Wojciech Kicman poinformował o wydawnictwach poświęconych Powstaniu w poszczególnych gminach powiatu i zasugerował by Prezes Koła odwiedził włodarzy tych gmin (Białośliwie, Miasteczko Kraj., Wysoka), które takich wydawnictw jeszcze nie mają z sugestią by podjęły taki trud upamiętnienia.
Pojawił się również wątek umieszczenia na grobach powstańczych kodów QR, z krótką informacją o osobie tam spoczywającej – temat do rozpatrzenia na roboczo. Przyjęto także uchwałę o zgodzie na wspólne z Towarzystwem Miłośników Miasta Piły i Oddziałem PTTK w Pile wystąpienie do władz miasta w sprawie nadania imienia Romana Chwaliszewskiego parkowi przy Alei Niepodległości (pomiędzy ulicami Piekarską a Popiełuszki) – uchwałę przyjęto przy jednym głosie wstrzymującym a jej realizację przekazano do podjęcia na roboczo przez Zarząd.
Padł apel do nowych członków Koła, by przesłali swoje krótkie notki biograficzne do umieszczenia na stronie internetowej a wszystkich pozostałych by uzupełnili i poprawili swoje notki biograficzne – odpowiedzialnymi za te działania uczyniono Jan Balcerzaka i Grzegorza Sowę. Jednocześnie J. Balcerzak poprosił zebranych by częściej sprawdzali swoje poczty elektroniczne, bowiem jest to najczęstszy sposób kontaktu Zarządu Koła z członkami Koła.
Zebranie zakończono odśpiewaniem Roty.
Tekst: Jan Balcerzak, zdjęcia: Grzegorz Sowa