Trochę historii Koła
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstało 30 stycznia 1989 roku w Poznaniu. Idea utworzenia Towarzystwa wyniknęła z potrzeby społecznej i oczekiwań jeszcze żyjących wówczas powstańców. Towarzystwo podjęło trud kultywowania dorobku Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 po istniejących od 1921 roku towarzystwach powstańczych, których działalność zakończyła się w 1980 roku pod nazwą Krajowa Komisja Weteranów Powstania Wielkopolskiego z siedzibą przy Zarządzie Głównym Okręgu ZBoWiD w Poznaniu.
Głównymi celami Towarzystwa są krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 oraz popularyzowanie wśród młodego pokolenia wartości, które przyświecały bohaterskim czynom w życiu powstańców. W 1995 roku ukazał się pierwszy numer rocznika oświatowo-historycznego „Powstaniec Wielkopolski”, od 2005 roku wydawane są „Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”, w 2018 roku ukazała się Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego, w której znajdują się 4 hasła autorstwa Wojciecha Kicmana, 16 grudnia 1996 roku ustanowiona została Nagroda Honorowa Towarzystwa „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Drugą formą honorowania działalności na rzecz upamiętniania Powstania jest Złota i Srebrna Honorowa Odznaka „Wierni Tradycji”. Od 2004 roku TPPW 1918-1919 posiada status organizacji pożytku publicznego.
Najwyższą władzą Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z siedzibą w Poznaniu jest Krajowy Zjazd Delegatów. Dotychczas odbyło się 7 takich zjazdów. VII Zjazd TPPW obradował 08.06.2019 r. Nasze koło reprezentowali Wojciech Kicman i Jan Ryszard Garbarczyk, który został ponownie wybrany w skład Zarządu Głównego TPPW. Na bieżąco pracami Towarzystwa kieruje Zarząd Główny i wybrane z niego Prezydium. Prezesem Zarządu jest Tadeusz Musiał. Tytuł Honorowego Prezesa posiada Stefan Barłóg – były długoletni prezes Zarządu Głównego.
Z inspiracji Stefana Barłoga koło nr 9 powstało w listopadzie 1994 roku i działa w Pile oraz Powiecie Pilskim. Pierwsze zebranie programowo-wyborcze odbyło się 1 grudnia 1994 roku. Wzięli w nim udział: Leonard Jan Czyżewski, Franciszek Dykrzak, Cezary Grugiel, Jan Ryszard Garbarczyk, Marian Praczyk, Bruno Rybarczyk, Grzegorz Rzymski i Jan Śnioszek . Wybrano 3 – osobowy zarząd koła: Jan Ryszard Garbarczyk – prezes, Jan Śnioszek – wiceprezes, Marian Praczyk – skarbnik.
Co 4 lata odbywają się zebrania sprawozdawczo – wyborcze koła. Ostatnie takie zebranie było się 16 lutego 2019 roku. Wybrano wówczas władze koła oraz delegatów na Zjazd Oddziału Wielkopolskiego TPPW.
Koło liczy 46 członków wywodzących się z różnych środowisk społeczno – zawodowych. Wśród nas jest 23 przedstawicieli rodzin powstańców.
Funkcjonujemy w oparciu o składki członkowskie (20,00 zł rocznie) wspierani przez sponsorów indywidualnych i zbiorowych np. granty na wydawnictwa i inne formy upamiętniania.
Członkowie koła działają jako wolontariusze. Potwierdzeniem jest przyznanie przez Centrum Wolontariatu w Pile Honorowej Odznaki Wolontariatu.
9 listopada 2018 roku na Młodzieżowej Sesji w Sali Miejskiej nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru koła pod opiekę społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich.
AKT POWIERZENIA SZTANDARU wręczył prezes koła p. Dorocie Gulińskiej – dyrektor SP 5.
12 listopada 2019 roku podpisano POROZUMIENIE o współpracy Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile a Kołem nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Pile, którego załącznikiem jest AKT POWIERZENIA SZTANDARU. W efekcie tego POROZUMIENIA m.in. zarząd koła ma swoją siedzibę oraz adres przy ul. Kujawskiej 18, a koło przekazało Szkolnej Izbie Pamięci 18 publikacji, składanki i folder, dwa medale, 4 pamiątki oraz 4 kopie zdjęć powstańców.
Niezmiernie ważnymi elementami w naszej działalności były i są przedsięwzięcia dokumentujące dzieje Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 inicjowane, inspirowane i organizowane przez koło i jego zarząd, jak również aktywne włączanie się do upowszechniania dorobku Powstania wśród społeczeństwa Ziemi Pilskiej przez samorządy lokalne, instytucje państwowe i organizacje pozarządowe, szkoły i placówki kultury.
Prezes Koła Jan Ryszard Garbarczyk