Członkowie Koła

ŁOŻYŃSKI  Michał

Urodzony w 1975 roku w Pile. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000 r.). Magister historii, długoletni nauczyciel w tym zawodzie, od 2002 roku pracuje w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile. Członek Koła nr 9 TPPW od listopada 2019 r. Inicjator Miejskiego Turnieju Historycznego „Jeden z dziesięciu”, którego głównym celem jest popularyzowanie wśród młodzieży historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu północnej Wielkopolski. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą Prezydenta Miasta Piły (2009 i 2013 r.) za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Jest członkiem koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 od 19 listopada 2019 r. (leg. nr 2754). Mieszka w Pile.

MAŁECKI  Ryszard

Urodzony w 1952 roku. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Magister matematyki. Wieloletni nauczyciel matematyki, a od 1999 dyrektor Gimnazjum nr 4 im. J.I. Paderewskiego w Pile. Radny Rady Miasta Piły. Kuzyn jego babci zginął w walkach powstańczych w grudniu 1918 r. Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek Koła od 21 stycznia 2004 roku, ( leg. nr 1104). Mieszka w Pile.

MICHALSKI  Włodzimierz

 Urodzony w 1949 roku.  Absolwent  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Doktor  prawa. Wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Komendant Szkoły Policji w Pile. Dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Glównej Policji w Warszawie. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Członek Rady Nadzorczej PSM L-W.  Radny miasta Piły. Żonaty. Ojciec dwójki dzieci. Doczekał się czwórki wnucząt. Uwielbia pracę na działce i grę w brydża. Członek Koła od 8 lutego 2013 roku. Posiada leg. nr 1791.

MICHAŁEK  Henryk

Urodzony w 1930 roku. Członek Koła od 4 grudnia 2015 r. Posiada leg. nr 2740. Syn Powstańca Wielkopolskiego ppor. Józefa Michałka (05.07.1891 – 10.08.1984), pochowanego na Cmentarzu Komunalnym w Pile (kwat.8/D-17-11).

 

MIGDALCZYK  Danuta z d. Grzesiak

Urodzona  w 1947 roku w Chodzieży. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Chodzieży. W latach 1965-1975 pracowała  w  Chodzieskich   Zakładach Porcelany i Porcelitu, następnie w latach 1975-2001 pracowała  w Pile początkowo w Zakładzie Wczasów Turystki i Spraw Socjalnych  przy Kuratorium Oświaty i Wychowania  w Pile. Dalej w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pile oraz w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Turystycznym  „Noteć w Pile” . Po likwidacji tego przedsiębiorstwa pracowała jako kadrowiec w firmie „Petrol Hawen” i „Petrolox”. Obecnie na emeryturze. Dziadek ze strony mamy Andrzej Kasprzak uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Brał udział  w szeregach 2 Kompani Juncewskiej w walce o Żnin, Szubin i Rynarzewo. Po zakończeniu działań powstańczych  pozostał w szeregach Wojsk Wielkopolskich. Danuta Migdalczyk jest członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 od 14 grudnia 2015 roku (leg. nr 2739). Mieszka w Pile.

OPALIŃSKA  Bogusława

Urodzona w 1965 roku. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Od trzydziestu lat związana z edukacją. Uczy historii i wos-u, jest nauczycielem bibliotekarzem. Pracowała w II LO im. M. Konopnickiej w Zamościu, w SP nr 1 w Złotowie, w SP nr 9 w Pile, w Gimnazjum nr 4 w Pile, w SP nr 5 w Pile. Była prezesem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Pile (prowadziła zajęcia dla nauczycieli, prowadziła zespół przedmiotowo-metodyczny i czasopismo „Biuletyn”; Przez wiele lat prowadziła gazetę szkolną „Szkolniak” z wieloma sukcesami; propagowała czytelnictwo i zorganizowała  III Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom na terenie Piły pod hasłem „Majowe spotkania z książką” we współpracy z Pilskim Domem Kultury i Szkołą Policji;  zorganizowała Miejski Festyn propagujący akcję i happening „Poczytaj mi proszę” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom;  wielokrotnie organizowała montaże poetycko-muzyczne poświęcone wybitnym artystom i twórcom pod hasłem „Ocalić od zapomnienia….”; przygotowywała wystawy i konkursy dla dzieci i młodzieży; obecnie sprawuje funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. Członek Koła od 24 listopada 2015 roku (leg. nr  2741).

PODGÓRSKA  Irena z d. Skrzypczak

Urodzona w 1949 roku. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, mgr wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego. Długoletni nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich  w Pile. Wnuczka powstańca wielkopolskiego ppor. Leona Golika (1898-1982). Matka dwóch córek. Doczekała się wnuczek Natalii i Mai. Członek Koła od  3 grudnia 2019 roku (leg. nr 2752). Mieszka w Pile.

PODGÓRSKA – KĘDZIORA  Joanna

Urodzona 1975 roku. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego I Studiów Podyplomowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Magister ekonomii. Pracownik administracji na stanowisku kierowniczym     w Szkole Podstawowej nr 5  im. Dzieci Polskich w Pile. Prawnuczka powstańca wielkopolskiego ppor. Leona Golika (1898-1982). Mężatka, mama nastoletniej Mai. Członek Koła od  3 grudnia 2019 roku (leg. nr 2753). Mieszka  w Pile.

PRACZYK  Marian

Urodzony 5 maja 1947 roku. w Lipówcu, pow. Krotoszyn, mgr inż. rolnictwa, absolwent Liceum Pedagogicznego i Studium Nauczycielskiego (matematyka) oraz Akademii Rolniczej w Poznaniu. Początkowo nauczyciel, następnie jako instruktor ZHP w stopniu harcmistrza Komendant Hufca ZHP im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie i Chorągwi  ZHP w Pile. Wieloletni pracownik bankowości, ostatnio dyrektor Banku Gospodarki Żywnościowej – Oddziału Operacyjnego w Pile. Obecnie na emeryturze Wieloletni działacz Polskiego Związku Działkowców i członek Krajowej Rady PZD. Członek – współzałożyciel Koła od 7 listopada 1994 roku (leg. nr 1105). Nieprzerwanie  od 1994 roku skarbnik Koła, obecnie Wiceprezes ds. Ekonomicznych. Współorganizator powstania Kół  TPPW w Chodzieży, Margoninie, Wągrowcu i Czarnkowie. Inicjator upamiętnienia Powstania  w postaci Obelisku i tablicy pamiątkowej i sztandaru Koła w Pile. Współorganizator corocznych uroczystości rocznicowych związanych z wybuchem Powstania Wielkopolskiego 1918-19. Uczestnik  zjazdów wojewódzkich i krajowych TPPW. Odznaczony  m. in.: Złotym i Srebrnym Krzyżem  Zasługi i Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego i byłego województwa pilskiego,  Złotą Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI” i wieloma odznakami harcerskimi, działkowymi i resortowymi.  Mieszka w Pile.

RADOMSKI  Andrzej 

Urodzony w 1946 roku w Chodzieży. Długoletni pracownik samorządowy w Starostwie Powiatowym  w Pile. Wieloletni działacz żeglarstwa sportowego. Dziadek Karol urodzony w Skokach w 1885 roku, a zmarły w 1978 roku w Budzyniu i tam pochowany uczestniczył  w zrywie powstańczym 1918-1919 w rejonie Budzynia. Na nagrobku, zgodnie z jego wolą widnieje napis „Powstaniec Wielkopolski 1918-1919”. Andrzej był Sekretarzem Komitetu Honorowego obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i Odzyskania Niepodległości w Powiecie Pilskim.  Odznaczony m.in.: Złotym Medalem „Za Długoletnią Służbę”. Członek Koła od 23 listopada 2003 roku. Posiada leg. nr 1107.