Urodzony w 1933 roku w Międzychodzie. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr prawa. Od 1956 roku do emerytury pracował jako prokurator w Wałczu, Pile i Poznaniu. Działacz społeczny i sportowy. Udzielał się w ZPPP, TWP, Ogrodach Działkowych, Klubie Sportowym WTS „Orzeł w Wałczu, federacjach sportowych w Koszalinie i Pile. Ojciec Michał Skrzypczak urodzony 17 września 1888 roku w rodzinie chłopskiej w Golinie k. Jarocina był działaczem niepodległościowym w zaborze pruskim. W listopadzie 1918 roku po powrocie z armii pruskiej, działał w Radzie Robotniczo – Żołnierskiej i Straży Ludowej we Wronkach. Uczestniczył w walkach powstańczych we Wronkach i na linii frontowej Miały – Wronki. W latach 1920 – 28 był Wójtem w Dusznikach, a od 1928 do 1939 roku był Burmistrzem Międzychodu. Zamordowany przez hitlerowców w obozie przejściowym w Skwierzynie w styczniu 1940 roku. W Międzychodzie znajduje się Park im. Michała Skrzypczaka z posadzonym przez wnuka Aleksandra Wojtanka dębem „Michał”. Do Muzeum Regionalnego w Międzychodzie Jarogniew przekazał zachowane w rodzinie oryginalne dokumenty ojca z lat 1919 – 1932. Do zbudowanego w Skwierzynie pomnika zamęczonych tam powstańców wielkopolskich dołożył cegiełkę i wraz z rodziną w 2019 roku złożył wiązankę kwiatów. Współfinansował wydany w Międzychodzie tomik wierszy siostry Wiesławy Lis z obszerną biografią ojca i zdjęciami z lat 30 ubiegłego wieku.
Za długoletnią pracę i działalność społeczną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, wieloma odznaczeniami resortowymi, regionalnymi i organizacyjnymi. W 2019 roku odznaczony przez Zarząd Główny TPPW w Poznaniu Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI”.
Członek Koła od 15 listopada 1999 roku. (leg. nr 1110). Pełnił przez wiele lat (do 2019 roku) funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Zmarł 26 września 2023 roku. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Wałczu.
|