Nasze Koło świętowało 25-lecie swojej działalności

Z okazji 25-lecia Koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Pile wczoraj odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem zaproszonych gości.

Najważniejszymi elementami uroczystości – oprócz jubileuszowego wystąpienia prezesa Jana Ryszarda Garbarczyka, który przybliżył okoliczności powstania i ćwierćwieczną działalność Koła, w tym osiągnięcia m.in. na niwie wydawniczej – była dekoracja sztandaru Koła Honorową Odznaką TPPW „Wierni Tradycji”. Tym ważniejsze było to wyróżnienie, bo przyznane zostało po raz pierwszy – a samo Towarzystwo istnieje od 1989 roku! Być pierwszym w 30-leciu to wyróżnienie nie lada, ale i wielka odpowiedzialność oraz zachęta do dalszej pracy.

Członkowie Koła nr 9 pracy się nie boją, czemu dawali dowód przez minione lata – zaczynali najpierw jako 3-osobowa grupa inicjatywna, jako grupa ośmioosobowa założyli Koło, dziś jest ich 46 osób z różnych środowisk, a wśród nich aż 23 osoby mają rodzinne tradycje powstańcze.

Wspomniana wyżej działalność wydawnicza to przede wszystkim domena dwóch członków Koła, uhonorowanych za to najwyższym odznaczeniem Towarzystwa: Nagrodą Honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” – Roman Chwaliszewski i Wojciech Kicman. Z ich prac i prac innych osób uzbierała się przez lata całkiem spora biblioteczka – w sumie 22 tytuły, a do tego sporo artykułów w „Powstańcu Wielkopolskim” oraz w „Słowniku biograficznym uczestników Powstania Wielkopolskiego”. Z okazji jubileuszu ukazała się książeczka „W trosce o pamięć”, składająca się z dwóch części – biografii „Kapitan Teofil Spychała – Patron Koła” oraz kroniki „25 lat Koła TPPW nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, 1994-2019”.

A od paru dni funkcjonuje odświeżona, a właściwie stworzona od nowa przez pana Grzegorza Sowę, członka Koła, strona internetowa, która zastąpiła starą, dawno już nieaktualną.

Przez lata Koło dało się poznać jako współorganizator  grudniowych obchodów kolejnych powstańczych rocznic przy obelisku na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Dzięki inicjatywie Koła w przestrzeni miejskiej Piły zaistniały tablice pamiątkowe i nazwy rond swymi nazwami nawiązujące do postaci związanych z Powstaniem i Piłą. Można się domyślać, że dobry przykład współpracy z organami samorządu lokalnego jaki dało Koło zaowocował i w innych gminach powiatu gdzie także znalazły się nowe formy upamiętnienia powstańczej historii – obeliski, tablice, murale.

Każdy z pilan odwiedzający cmentarz komunalny zauważył z pewnością tablice przy bramach informujące, że na nekropolii spoczywają szczątki powstańców wielkopolskich a ich mogiły są oznaczone specjalnymi plakietami.

W uroczystym spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście – kierownictwo Towarzystwa z Prezesem Honorowym TPPW Stefanem Barłogiem, Prezesem Zarządu Głównego TPPW Tadeuszem Musiałem i Sekretarzem Generalnym ZG TPPW Piotrem Wojtczakiem. Przybyli również aktualni i byli członkowie zarządu województwa wielkopolskiego Tomasz Bugajski (były starosta pilski) oraz Jacek Bogusławski. Nie zabrakło również byłego prezydenta Piły Zbigniewa Kosmatki.

Władze miasta i powiatu pilskiego reprezentowali zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Piły Kazimierz Sulima oraz wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich.

Oprócz odznaczenia sztandaru, trzy osoby (Jan Śnioszek, Andrzej Jankowski i Krzysztof Wyrwa) otrzymały Złotą Honorową Odznakę „Wierni Tradycji”, a pięć osób (Piotr Banach, Bronisław Frankowski, Jerzy Gapiński, Andrzej Trempała) Srebrną Honorową Odznakę „Wierni Tradycji”. Tego dnia szeregi Koła zasiliło 5 osób – Adam Ćwikliński, Dorota Gulińska, Michał Łożyński, Irena Podgórska i Joanna Podgórska-Kędziora.

Uroczyste posiedzenie zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

(Jan Balcerzak – tekst oraz zdjęcia)