Adam Ćwikliński odznaczony

Kolega Adam Ćwikliński, członek naszego Koła od 2015 r. został 29 września 2021r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odznaczony Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

Adam był m.in. fundatorem:

  • obelisku upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich z Glesna odsłoniętego w Gleśnie,
  • tablicy pamiątkowej na grobie swego dziadka ppor. Jana Strosina w Gleśnie,
  • tablicy pamiątkowej „600 lat Glesna i 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz Odzyskania Niepodległości” umieszczonej na budynku Szkoły Podstawowej w Gleśnie,
  • granitowego nagrobku ks. Mieczysława Buławskiego w Kosztowie,
  • medalu pamiątkowego „600 lat Glesna i 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – powstańcy z Glesna”,
  • albumu upamiętniającego historię 600 – lecia Glesna,
  • współautorem albumu „Glesno i okolice. Album pamięci 1418-2018”.

Adam, szczególnie  zainteresowany jest zbieraniem materiałów dot. rodziny Chłapowskich z Glesna i Bagdadu i upowszechnianiem tego wielce patriotycznego rodu Ziemi Wyrzyskiej. Warto tu przypomnieć że hrabina Emilia Chłapowska, ppor. powstania wielkopolskiego była jako  jedna z niewielu Polek odznaczona dwoma orderami i trzema odznaczeniami państwowymi. Rodzina Chłapowskich została upamiętniona w publikacji „Chłapowscy z Bagdadu i Glesna herbu DRYA Powstańcami Wielkopolskimi 1918/1919” autorstwa niżej podpisanego (Piła 2018).

Z wnioskiem o odznaczenie  Kolegi  Adama ( wcześniej uhonorowanego Srebrną  Odznaką Pamiątkową „WIERNI TRADYCJI”) wystąpił Zarząd naszego Koła, a Zarząd Główny  Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego po pozytywnym zaopiniowaniu wysłał go do Ministerstwa Kultury.

Wręczenie odznaczenia nastąpiło z  opóźnieniem spowodowanym stanem epidemiologicznym i innymi zajęciami Adama.

Nasze, serdeczne gratulacje.

Wojciech Kicman