Tak to się robi…

Proszę spojrzeć na dwa załączone zdjęcia – na jednym grupka dzieciaków („Leśne skrzaty” z Publicznego Przedszkola nr 4 w Pile) stojąca przy pamiątkowym obelisku poświęconym Powstańcom Wielkopolskim, na drugim dziewczynka, 5-letnia Marysia Zyber składa przy obelisku zapalony znicz.

Można powiedzieć, że nic w tym szczególnego, bo często dzieci pod opieką swoich wychowawców odwiedzają miejsca pamięci narodowej, ale tym razem zdjęcia wymagają dodatkowego komentarza. Odwiedziny  przy tablicy pamiątkowej na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 związane były z uczestnictwem przedszkola w ministerialnej akcji „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Mała Marysia Zyber dobrze wie i zna znaczenie bohaterów walczących o wolność, jest bowiem „wnuczką – wnuków” Powstańców Wielkopolskich, czyli po prostu praprawnuczką dwóch uczestników Powstania –  Sylwestra Babiaka z Czarnkowa oraz Michała Wyrwy z Drawska. Mało tego – dziadek Marysi, a wnuk Michała Wyrwy, mec. Krzysztof Wyrwa od lat aktywnie uczestniczy w działalności Koła nr 9 Towarzystwa  Pamięci Powstania Wielkopolskiego im. kpt. Teofila Spychały w Pile.

Ta rodzinna historia ma też dalszy ciąg – obelisk widoczny na zdjęciu został ufundowany przez Krzysztofa Wyrwę a odsłaniała go 30 grudnia 1999 roku wdowa po Sylwestrze Babiaku, drugim z prapradziadków małej Marysi.

Tak dwutorowo – rodzinnie i przedszkolnie – prowadzona nauka historii to najlepszy sposób na utrwalanie tradycji i pamięci o przodkach, o bohaterach walczących o wolność. Jestem głęboko przekonany, że tak jak dziadkowie i rodzice przekazywali informacje o prapradziadkach, tak samo Marysia, kiedy już stanie się dorosłą Marią i zostanie mamą przekaże tę wiedzę swoim dzieciom.

Dziękczynne ukłony należą się w tym momencie kadrze Przedszkola nr 4 i bliskim Marysi, którzy nie szczędzili czasu na historyczną edukację dziecka. Bo tak to się powinno robić!

Jan Balcerzak

Tekst ukazał się w Dzienniku Nowym w dniu 9. listopada 2021 r. [nr 45 (1658)].