Powstanie Wielkopolskie po raz pierwszy świętem wszystkich Polaków !

W tym roku kolejna, 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy będziemy mogli świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

W listopadzie Prezydent RP Andrzej Duda w Poznaniu podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Choć święto po raz pierwszy będzie miało charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie pozostaje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Samorząd od lat jest organizatorem grudniowych uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – ich współorganizatorem – niezmiennie dokłada starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków.

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą odbywać się pod hasłem „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE”.

– Od lat, w ten grudniowy dzień, kiedy nasi przodkowie chwycili za broń, my z wdzięcznością stajemy przed ich pomnikami. Spoczywa na nas pokoleniowe zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o tym zwycięskim zrywie. Nie tylko w Wielkopolsce. Cieszę się, że już w tym roku 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Świętem wszystkich Polaków! – mówi Marszałek Marek Woźniak.

Jak co roku 27 grudnia Marszałek Marek Woźniak o godz. 16.40 złoży kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Towarzyszył mu będzie Tadeusz Musiał Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego współgospodarz ceremonii oraz – z powodu panującej epidemii –grono zaproszonych przedstawicieli władz państwowych i lokalnych samorządów. W tym czasie – w historyczną godzinę wybuchu walk – tradycyjnie zabrzmią syreny. Pandemia po raz kolejny uniemożliwi mieszkańcom tłumne świętowanie, jednak każdy będzie mógł śledzić online uroczystości przy pomniku za pośrednictwem strony 27grudnia.pl.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zachęca aby 27 grudnia cała Wielkopolska rozświetliła się w barwach narodowych symbolizujących wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Marszałek zaprasza do podświetlenia szczególnych dla mieszkańców obiektów w kolorach biało-czerwonych. W ten sposób wspólnie oddając hołd bohaterom wyrazimy radość, z faktu, iż tak bliskie Wielkopolanom zwycięskie powstanie zajęło należne mu miejsce w kalendarzu uroczystości państwowych.  Dzień później, 28 grudnia zostaną złożone kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w asyście żołnierzy Garnizonu Warszawa oraz przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

Internetowa kampania i towarzyszące jej akcje ruszą już jednak 8 grudnia. Towarzyszyć jej będzie radosne zawołanie: #PolskaDziękuje, #PolskaŚwiętuje.

W ramach kampanii można uczestniczyć w pięciu akcjach, z których każda ma na celu upamiętnienie Powstańców. Jedna z nich „Podziel się wystawą” adresowana jest do szkół i przedszkoli. Dzieci będą  mogły podzielić się stworzonymi gazetkami ściennymi, aranżacjami z prac plastycznych na temat świętowania 27 grudnia i zdobyć nagrody.

Tegoroczne obchody uświetni też po raz kolejny zaprezentowana na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego wystawa pod hasłem przewodnim „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE”, na której z pewnością nie zabraknie wizerunku I. J. Paderewskiego, którego 80. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Tekst, film i plakat pochodzą ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego.