Zmarł Jan Śnioszek

          Z prawdziwą przykrością zawiadamiamy, że 8 grudnia 2021 roku zmarł Jan Śnioszek, członek-założyciel w 1994 roku Koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1919/1919 w Pile . Przez całe lata był wiceprezesem-kronikarzem naszego Koła a w roku 2015 nadano mu tytuł Honorowego Członka Zarządu Koła. Odznaczony m. in. Odznaką Honorową TPPW „WIERNI TRADYCJI”.

Działając aktywnie na rzecz kształtowania  postaw  patriotycznych  w  oparciu  o  historię  naszego  regionu,  a  zwłaszcza  działalność  Polaków  spod  znaku  „Rodła”,  bohaterów  Powstania  Wielkopolskiego  1918/1919,  walk  Wojska  Polskiego o  przełamanie  Wału  Pomorskiego  przez całe życie zawodowe i społeczno-polityczne  czy to jako nauczyciel, zastępca Gminnego Dyrektora Szkół w Ujściu, Wicewojewoda Pilski czy od 1994 roku jako członek naszego Koła nie doczekał niestety pierwszych obchodów nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – ustanowionego na 27 grudnia.

Trudno się dziwić zaangażowaniu Jana Śnioszka w utrwalanie powstańczej tradycji,  jeśli wśród członków Jego rodziny nie brakło Powstańców – dziadek żony, Ignacy Jessa walczył w okolicach Walkowic a brat matki, Stanisław Gapiński, również trwał w powstańczych szeregach.

Był naszym sprawdzonym przyjacielem i bardzo będzie Go nam brakowało.

Pożegnanie śp. Jana Śnioszka odbędzie się 18 grudnia 2021 r., w sobotę o godzinie 11.00 – msza w kościele Św. Stanisława Kostki; pogrzeb o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym.

Jan Balcerzak