… Po Zjeździe…

25 maja, w sobotę, w Poznaniu odbył się VIII Zjazd Krajowy Sprawozdawczo-Wyborczy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Pilskie Koło TPPW im. kpt. Teofila Spychały reprezentowane było przez Prezesa Koła, a zarazem członka władz wojewódzkich Towarzystwa, Krzysztofa Wyrwę.

Podczas zjazdu podsumowano minioną  kadencję ustępujących władz, wybranych podczas poprzedniego zjazdu w maju 2019 roku. To był trudny czas naznaczony m.in. pandemią Covid-19, która utrudniała działanie kół Towarzystwa. Jednak jak to się kolokwialnie mówi – „daliśmy radę” – podejmowane były kolejne inicjatywy, powstawały kolejne prace dokumentujące dzieło Powstania, kolejne groby Powstańców zostały otoczone opieką.

Podczas zjazdu wytyczono najważniejsze kierunki działań na następną 5-letnią  kadencję, jako priorytet stawiając prace z młodzieżą, kultywowanie pamięci o lokalnych Powstańcach, współpracę z rodzinami – a pamiętajmy, że są to już wnuki, prawnuki a nawet praprawnuki tych, którzy z bronią w ręku stanęli do walki w 1918-1919 roku.

Drugim elementem Zjazdu Krajowego były wybory władz Towarzystwa i tu nasze pilskie Koło zostało uhonorowane w sposób szczególny – nasz Prezes, mecenas Krzysztof Wyrwa został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Głównego Sądu TPPW. W historii Towarzystwa to pierwszy taki przypadek, bowiem dotychczas prezes Koła, Jan Ryszard Garbarczyk był „szeregowym” członkiem władz Towarzystwa. Członkowie Koła nr 9 TPPW im kpt. Teofila Spychały w Pile powierzenie tak odpowiedzialnej funkcji naszemu Prezesowi odbierają jako symboliczne docenienie 30-letniej działalności wszystkich członków naszego Koła – a jubileuszowe obchody już za kilka miesięcy, o czym z przyjemnością będziemy informować. Na załączonym zdjęciu Prezes-Przewodniczący wraz z członkami zarządu pilskiego Koła TPPW – Danutą Burytą-Arndt, Janem Balcerzakiem i Marleną Krzemińską podczas Zjazdu Wojewódzkiego TPPW 13 kwietnia br.

Składając gratulacje Przewodniczącemu Głównego Sądu TPPW pozostaje tylko wyrazić nadzieję, że nie będzie zbyt obciążony pracą, że wszyscy członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego nie uchybią godności organizacji i interwencja sądu nie będzie przez najbliższe lata potrzebna.

Jan Balcerzak