Nowa publikacja związana z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie powiatu pilskiego.

Nakładem Towarzystwa Miłośników Łobżenicy ukazała się w 2020 r. książka „Rozmowy Krajeńskie”. Autorami tej publikacji są Lucyna Kirschenstein i Krzysztof Poznań.  Autorzy w formie felietonów opisują m.in. ciekawostki związane z Łobżenica i najbliższą okolicą jak również ludzi zapisanych w historii tych ziem.  Członków Towarzystwa  i pasjonatów Powstania Wielkopolskiego najbardziej zainteresuje rozdział zatytułowany „Historia Pewnej Fotografii”.

Są tu opisane biogramy Powstańców Wielkopolskich : Franciszka Lupy, Antoniego Knajdka, Bolesława Plewy, Bronisława Sroczyńskiego, Józefa Bagnieskiego i Andrzeja Przybysza oraz braci Mrotków. Wszyscy oni zostali już zaprezentowani  przez tych samych autorów w wydawnictwie albumowym „Pamietamy. Powstańcy Wielkopolscy z gminy Łobżenica”(Łobżenica 2019)  jak również kilku z nich w wielotomowym wydawnictwie „Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” (tom  I – XV, Poznań 2005-2018). Nigdy jednak, wiedzy o tych bohaterach nie jest za dużo.

Najlepiej opisana i udokumentowana została postać ppor. Antoniego Knajdka (Kicman Wojciech,  Podporucznik  Antoni  Knajdek – Powstaniec Wielkopolski 1918/1919 z Łobżenicy  Piła 2013, Kicman Wojciech,   Podporucznik Antoni Knajdek. Powstaniec Wielkopolski 1918/1919 z  Łobżenicy. Żołnierz-Artysta-Fotograf.  Piła  2018, Kicman Wojciech,  Podporucznik Antoni Knajdek. Powstaniec Wielkopolski z Łobżenicy.  Zdjęcia, dokumenty. Piła  2019), którego zdjęcia i dokumenty rodzina przekazał do zbiorów Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Wojciech Kicman