Zmarł Jarogniew Skrzypczak

W dniu 26 września 2023 roku zmarł Jarogniew Skrzypczak, syn Powstańca Wielkopolskiego i długoletni  aktywny członek naszego koła, przez wiele kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła.

Pogrzeb odbył się w sobotę 30 września 2023 r. na cmentarzu w Wałczu.

Cześć Jego pamięci !

Jan Ryszard Garbarczyk

Tekst pożegnania jakie na pogrzebie odczytał Andrzej Jankowski:

„Szanowni Państwo, żegnamy dziś naszego wieloletniego kolegę Jarogniewa Skrzypczaka.

Członka Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego im. kpt. Teofila Spychały w Pile od 1999 roku i przez 20 lat przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła.

Trudno się dziwić aktywności kolegi Jarogniewa na polu upamiętniania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919, był wszakże synem Powstańca  Wielkopolskiego, Michała Skrzypczaka, który w Polsce międzywojennej działał aktywnie we władzach lokalnych Dusznik, gdzie był Wójtem i Międzychodzie gdzie do wojny przez 11 lat pełnił funkcję Burmistrza. Jego udział w Powstaniu i późniejsza praca w administracji była wystarczającym powodem do zamordowania Go przez hitlerowców w Skwierzynie w styczniu 1940 roku.

Kolega Jarogniew podejmował wiele działań by pamięć o Jego Ojcu nie zaginęła, w tych działaniach wspomagała go najbliższa rodzina – efektem tych prac było m.in. nazwanie Parku w Międzychodzie imieniem Michała Skrzypczaka. Przekazał do Muzeum Regionalnego w Międzychodzie zachowane w rodzinie dokumenty swego Ojca z lat 1919 – 1939.

Wielokrotnie odznaczany uhonorowany też został najważniejszym odznaczeniem naszego Towarzystwa – Odznaką Honorową „WIERNI TRADYCJI”.

Będzie nam brakowało Jego spokoju, rady, doświadczenia – żegnaj Drogi Kolego!”

Piła, Wałcz, 30 września 2023 r.

Skan tekstu, który ukazał się w Tygodniku Nowym: