Święto szkoły w Wyrzysku

Jak co roku od kilkudziesięciu lat, 1 grudnia, w piątek, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku obchodziła swoje święto, Dzień Patrona.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Marcina Biskupa, potem przy obelisku powstańczym znajdującym się obok szkoły odbył się apel połączony ze składaniem wiązanek kwiatów a później w auli odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów. Wartę honorową przy obelisku wystawili harcerze z drużyny  im. Franciszka Muracha (Powstańca Wielkopolskiego z Wyrzyska).

Nasze Koło było reprezentowane przez Kolegę Andrzeja Trempałę, na zdjęciu w chwili składania kwiatów pod obeliskiem przy szkole.

Uroczystość w auli rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Potem nastąpiły okolicznościowe wystąpienia – pani dyrektor szkoły, Danuty Buryta-Arndt, Burmistrzyni Wyrzyska, Bogusława Jagodzińska, przewodniczą Rady Miasta – Roman Łuka. W uroczystości uczestniczyli liczni goście a wśród nich rodzina (wnuczka z mężem) wyrzyskiego powstańca, Franciszka Murach, którego imię nosi drużyna harcerska .

Uroczystość była również okazją by nagrodzić laureatów konkursów – plastycznych i historycznych (w dwóch grupach wiekowych) organizowanych przez szkołę. Można było również obejrzeć wystawę nagrodzonych prac plastycznych.

A potem zebrani mieli okazję obejrzeć część artystyczną, a raczej montaż słowno-muzyczno-historyczny przygotowany przez dzieci i młodzież ze szkoły pod wodzą swych nauczycieli. Szczególną radość sprawił występ szkolnego chóru, który powstał jakiś czas temu.

Po wszystkich emocjach, po apelu, składaniu wiązanek kwiatów, oficjalnych wystąpieniach i części artystycznej był czas na rozmowy, oglądanie wystawy, spotkanie z laureatami i młodymi artystami a potem czekał na wszystkich poczęstunek w szkolnej stołówce.

Jan Balcerzak