Odwiedzamy groby Powstańców Wielkopolskich 1918/19.

We wtorek, 23 kwietnia odwiedził Piłę  długoletni członek naszego Koła, mieszkający obecnie w Szczecinie  Adam Ćwikliński. W trakcie jego wizyty razem z Wojtkiem Kicmanem postanowili odwiedzić  groby powstańcze w rejonie Wyrzyska.

W pierwszej kolejności zawitali do Wysokiej na grób Romka Chwaliszewskiego zapalając znicze i dokumentując nagrobek fotograficznie do wykorzystania w przygotowującej się publikacji dot. jego biogramu. Następnie udali się do Glesna. Tu pierwsze kroki skierowali do miejscowej Szkoły Podstawowej. Przy jej wejściu zapalili znicze obok znajdującego się tutaj obelisku poświęconemu Powstańcom  z tej miejscowości. Następnie udali się na miejscowy cmentarz, odwiedzając kolejno groby: ppor. Jana Strosina (1888-1979) – to dziadek Adama,  Antoniego Łuki (1891-1961), ppor. hr. Emilii Chłapowskiej (1887-1974) i jej męża por. Mieczysława Chłapowskiego.  Groby dwóch pierwszych powstańców są w dobrym stanie, natomiast  nagrobki Chłapowskich wymagają pilnej renowacji. Ostatnim nagrobkiem odwiedzonym w Gleśnie był grób ks. Ignacego Kowalskiego (1871-1932), zlokalizowany w obrębie murów miejscowego kościoła.

Z Glesna koledzy  Adam i Wojtek pojechali do Bagdadu, gdzie  znajduje się dworek Chłapowskich. Dworek  od kilku lat jest w prywatnych rękach a ich obecni właściciele zamierzają zlokalizować na jego terenie małą Izbę Tradycji, poświęconej tej patriotycznej rodzinie Ziemi Wyrzyskiej. Dworek posiada nowy dach i odnowioną elewację zewnętrzną oraz nowe okna i piękne drewniane drzwi wejściowe i boczne, natomiast wnętrze wymaga  wykończenia i umeblowania, co zapewne nie nastąpi jeszcze w tym roku.

Ostatnim z odwiedzanych miejsc był cmentarz parafialny w Kosztowie, gdzie został pochowany ks. Mieczysław Buławski (1885-1949). Granitowy nagrobek  znajduje się w bardzo dobrym stanie a został on ufundowany w 2012 roku przez naszego kolegę Adama Ćwiklińskiego.  Ta miła, patriotyczna wyprawa zakończyła się w Pile.

Wojciech Kicman