Nakładem Towarzystwa Miłośników Łobżenicy ukazała się w 2020 r. książka „Rozmowy Krajeńskie”. Autorami tej publikacji są Lucyna Kirschenstein i Krzysztof Poznań. Autorzy w formie felietonów opisują m.in. ciekawostki związane z Łobżenica i najbliższą okolicą jak również ludzi zapisanych w historii tych ziem. Członków Towarzystwa i pasjonatów Powstania Wielkopolskiego najbardziej zainteresuje rozdział zatytułowany „Historia Pewnej Fotografii”.
Są tu opisane biogramy Powstańców Wielkopolskich : Franciszka Lupy, Antoniego Knajdka, Bolesława Plewy, Bronisława Sroczyńskiego, Józefa Bagnieskiego i Andrzeja Przybysza oraz braci Mrotków. Wszyscy oni zostali już zaprezentowani przez tych samych autorów w wydawnictwie albumowym „Pamietamy. Powstańcy Wielkopolscy z gminy Łobżenica”(Łobżenica 2019) jak również kilku z nich w wielotomowym wydawnictwie „Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” (tom I – XV, Poznań 2005-2018). Nigdy jednak, wiedzy o tych bohaterach nie jest za dużo.
Najlepiej opisana i udokumentowana została postać ppor. Antoniego Knajdka (Kicman Wojciech, Podporucznik Antoni Knajdek – Powstaniec Wielkopolski 1918/1919 z Łobżenicy Piła 2013, Kicman Wojciech, Podporucznik Antoni Knajdek. Powstaniec Wielkopolski 1918/1919 z Łobżenicy. Żołnierz-Artysta-Fotograf. Piła 2018, Kicman Wojciech, Podporucznik Antoni Knajdek. Powstaniec Wielkopolski z Łobżenicy. Zdjęcia, dokumenty. Piła 2019), którego zdjęcia i dokumenty rodzina przekazał do zbiorów Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
Wojciech Kicman